Deniz tuzu nedir , sporcular için tuz

Yayınlandı: Aralık 6, 2013 / Sağlık Üzerine, Yararlı Bilgiler
Etiketler:, ,

Normalde yaptığım yemeklerde tuz kullanmıyorum. Hiç mi kullanmıyorsun dediğinizi duyar gibiyim evet hiç kullanmıyorum tuz ihtiyacımı günlük tükettiğim sebze ve meyvelerden karşılıyorum fazla tuzun zararlarını bilmeyeniniz yoktur böbrekleri gereğinden fazla yorması , kan basıncında meydana getirdiği dengesizlikler hemen akla gelenler arasında tabi bunun yanında günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarını da göz önünde bulundurmuyorsanız (en az 2 litre ) durum daha da vahim . Fazla tuz kullanımının sporcular için zararı ise vücutta gereğinden fazla su tutması böbrekleri gereğinden fazla yorması , bu bir sporcu için özellikle de vücut geliştirmeyle ilgilenenler için istenmeyen bir durum  ancak bazı yemeklerde tuz olmayınca hiçbir anlamı  oluyor ne yemeğin tadını alabiliyorsun ne de yemeği hazırlamak için harcadığın zamana değiyor sanki yemek yememişsin gibi hissediyorsun . Böyle yemekler yaptığımda ya da bir arkadaşımı yemeğe davet ettiğimde abartılı olmamak koşuluyla deniz tuzu kullanıyorum.

Peki nedir bu deniz tuzu , sofra tuzundan farkı ne?

tuz-zararlari

Çok basit aslında ikisi de yemeklere tuzlu bir tat verme görevini yerine getiriyorlar ancak deniz tuzu okyanusun hemen hemen tüm minerallerini işlenmemiş halde muhafaza edeiyor ancak sofra tuzu tuzluklarımızdan kolay aksın diye bir takım işlemlerden geçiyor ve tüm mineral zenginliğini kaybediyor ince taneli estetik görünüme sahip sofra tuzu nerdeyse sadece yemeğe tuz tadı veriyor hepsi bu.

Deniz tuzunun faydası nedir ?

Deniz tuzu içerdiği doğal mineralleri(magnezyum, potasyum, kalsiyum klorit, bromit, demir, manganez ) , işlenmemişliği sayesinde böbrek ve böbrek üstü bezlerimizin daha iyi çalışması , karaciğer fonksiyonlarının daha iyi yerine getirebilmesini sağlar. Bağışıklık ve sinir sistemini sistemini desteklemesi sindirimi ağır ağır yapması gibi bir sürü faydası var. Kozmetik alanında da deniz tuzunun selülit ,derideki çatlaklar,cilt maskeleri gibi kullanım alanları varmış ancak ben ilgilenmediğim için bu konuyu bayanlara bırakıyorum  🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s