Geçenlerde bir arkadaşımla muhabbet ederken çevredeki bir çok insanın , sporla uğraşanlardan hazzetmediğinden dert yandı. Nasıl diye sorduğumda , evden yemeğini-ara öğününü iş yerine götürdüğünde iş yerindeki arkadaşlarının kendisini dalga konusu yapmaya çalışmalarından “alaycı bir tavırla ye oğlum bir şey olmaz demesinden” yakındı.

Benimde başıma buna benzer şeyler gelmiyor değil. O kadar emek verip ölçüp tartıp haftalık yemek-ara öğün vs.  hazırlıyorum veyahut bir protein bar yapıyorum “o yediğin şey ilaçlı mı , yahu üşenmiyor musun bu kadar şey hazırlamaya , badem yağlı değil mi sen neden badem yiyorsun ? “ vs. gibi bir sürü soru geliyor . Önceden karşımdakine durumu saatlerce anlatmaya ,en azından onun da sağlıklı beslenmesini sağlamaya çalışıyordum ancak bakıyorum ki adam tenezzül edip dinlemiyor bile vehayut internetten iki satır bir şey yazıp araştırma zahmetine bile girmiyor önündeki göbeğine  elindeki sigaraya bakmadan seni yaftalamaya çalışıyor işte o zaman bir kelime bile demeden oradan uzaklaşıyorum.

Ben sigara içmiyorum , alkol almıyorum , haftanın 6 günü antrenmanımı yapıyorum, yediğim şeyler ölçülü ve kararında , yeteri kadar sebze,meyve tüketiyorum.Hiç bir öğünümü atlamamaya çalışıyorum. Ben bu kadar emek ve vakit ayırıyorum ama sen spor yapanı amansız bir hastalığa tutulmuş biri gibi yaftalamaktan hatta dalga geçmeye çalışmaktan başka bir şey yapmıyorsun.

Şimdi kısa ve öz bir şekilde nasıl spora başladım ve neden spor  yapıyorum  kısa maddelerle anlatmaya çalıştım umarım siz de kendinize ait maddeleri bulursunuz veya okuduktan sonra spor yapmak isteyen arkadaşlar ihtiyaçları olan motivasyonu bulurlar 🙂

Salondaki ilk zamanlarımın fotosunu da buldum eklemeden olmaz di mi 😉

123456

1- Sigara , alkol gibi alışkanlıklardan vazgeçmenizi sağlar hatta bir daha asla başlamanıza neden olur.(Hiç bir zaman bir tiryaki olmadım ama tek tük bile içtiğim sigara alkol vs varsa bunlar sporla birlikte hayatımdan çıktı )

2-Duruş bozukluklarınızın ve kemik sisteminizin düzelmesini sağlar .(Salona başladıktan sonra daha dik durduğumu hissediyorum )

3- Solunum sisteminizi ve dolaşım sisteminizi düzenler , doğru nefes alıp verme , kolesterol , tansiyon, kalp ve damar yolu rahatsızlıkları riskini azaltır. (Salona başladıktan sonra daha derin nefes alabiliyorum)

4- Gün içerisinde biriken negatif enerjinizi,,stresinizi , öfkenizi atmanıza yardımcı olur ve hayata daha pozitif bakmanızı sağlar . (Salona adım attığım günden beri yıllardır muzdarip olduğum ani öfkelenmelerimin , stres ve fazla enerjimin salonda kaybolduğunu hissettim.İnsanlara daha ılımlı daha anlayışlı yaklaşmak , hayata daha pozitif bakmak için ihtiyacım olan bir ağırlık sehpası ve bir çift dambılmış 🙂 ) 

5- Yaşam kalitenizi ve metabolizmanızı güçlendiğini hissedersiniz. (Salona gittiğim günden beri aynı gün içerisine bir sürü şeyi sığdırabiliyorum , mesela bu bloga bu yazıyı yazmak gibi , yaşam kaliteniz ve çevrenizin değiştiğini hissedeceksiniz benden demesi)

6-Kendinizi iyi hissedersiniz- bir çok araştırma spor yapanların ; stres , depresyon , bunalım vs. gibi psikolojik tahribat yaratan hastalıklara yakalanma riskinin diğer insanlardan düşük olduğunu ortaya koymuştur, çünkü spor sonrası mutluluk hormonu olan  seratonin bol miktarda salgılanır ve spor yapan kişiler yaptıkları işlerde , günlük hayatta daha pozitif ve mutlu olurlar.(Daha bir şey dememe gerek yok herhalde )

ve en önemlisi farklı bir çevre ve dünyayla tanışırsınız lütfen çevredekilerin anlamsız söylemlerine aldırış etmeyin ve bugün spora başlamak için ayağa kalkın 😉

Reklamlar
yorum
  1. inan Yılmaz dedi ki:

    Tebrik ederim kardeşim sitende bulunan tarif ve önerileri tek tek fırsat buldukça okuyorum emeğine sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s